Gayrimenkul Geliştirme Akademisi 6. Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor Fuarı'nda Yerini Aldı

Gayrimenkul Geliştirme Akademisi 6. Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor Fuarı'nda Yerini Aldı

Gayrimenkul Geliştirme Akademisi olarak 29 Haziran 2019 Cumartesi günü düzenlenen, "T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı" Desteğiyle Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi konusunun ele alındığı Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor isimli, 6. Büyük Kayseri Buluşması ve Fuarı etkinliğinde yerini aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını Temsilen Bakan Danışmanı Sayın Dr. Oğuz Can, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’ın açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik, katılımcı firmaların sunumlarıyla devam etti.

Dr. Oğuz Can, görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Küresel ölçekte enerji dönüşümünü yaşanıyor. Bu dönüşümün temeli ise 3D ile anlatabilir: Dekarbonizsayon; iklim değişikliği ile mücadele. Düşük karbon ekonomilerine geçiş. Dağıtık Enerji; üretilen yerde tüketim çalışmaları, iletim ve dağıtımdan kaynaklı kayıp ve kaçakların azaltılması. Biz de Türkiye’de enerji dönüşümü için “Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir” sloganı ile “Milli Enerji ve Maden” politikaları çerçevesinde gerekli olan çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Türkiye şu an Yenilenebilir Enerji 2.0’a geçmiş bulunuyor.”

“Güneş enerjisi sektörüne baktığımızda ise Mayıs ayı itibariyle lisanslı ve lisanssız toplam kurulu gücümüz 5408 MW’a ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam kurulu güçteki payı %47,2, elektrik üretimindeki payı ise %32 civarlarında.” “Güneş enerjisi sektörü için yakın zamanda yeni düzenlemeler yaptık. Bu düzenlemelerle 10 kW ve altı için ruhsat şartını kaldırdık, ev kullanımları için vergi muafiyeti getirdik, aylık mahsuplaşmaya geçtik, süreçleri de uygulamalar vb. ile kolaylaştırdık. Lisanssızlarda kurlu güç üst sınırını 5 MW’a çıkardık.”

 

 

 

 

Etkinlikte Gayrimenkul Geliştirme Akademisi Kurucusu ve yazar Hülya Uğuz Yedievli Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Sayın Taner Yıldız'a "Gayrimenkul Geliştirme ve Sürdürülebilirlik, Enerji Etkin Binalar ve Sürdürülebilir Yerleşme Birimleri" kitabını takdim etti.

 Fuar’ın öğleden sonraki bölümünde bütün katılımcıların, davetli şirketlerin ve üniversitelerin ikili görüşmeleri ve proje pazarı etkinliği, fuar alanında belirlenen sergi masaları ve toplantı odalarında yapıldı. 

Gayrimenkul Geliştirme Akademisi standına gelen sektör profesyonelleri, katılımcı firmalar, fuara ziyaretçisi şirket temsilcileri ve bireysel katılımcılara "Gayrimenkul Geliştirme ve Sürdürülebilirlik, Enerji Etkin Binalar ve Sürdürülebilir Yerleşme Birimleri" isimli enerji etkin binaların vizyonunu ortaya koyan kitabın tanıtımı yapıldı ve Akademi’nin araştırmaları, eğitimleri ve projeleri hakkında bilgi verildi.

 


İşbirliğimiz

15 Yıldır Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Akademisi ile Sertifika Programları, Eğitimler, Seminerler düzenliyoruz.